Prawo medyczne – czym jest?

Prawo medyczne lekarze
Czas czytania: 2 minuty
Prawo medyczne lekarze

Prawo medyczne

Czym jest prawo medyczne? Przeciętny odbiorca słysząc te słowa myśli w pierwszej kolejności o błędach lekarzy. Ta problematyka również stanowi część zagadnień, którymi zajmuje się prawo medyczne, ale jest ich znacznie więcej.

Ta gałąź prawa to nie tylko kwestie odpowiedzialności zawodowej lekarza. To również, a może przede wszystkim, wszystkie zagadnienia prawne związane z systemem ochrony zdrowia. Będą się na nie składać zarówno zasady wykonywania zawodu lekarza czy pielęgniarki, organizacja Narodowego Funduszu Zdrowia oraz refundacji świadczeń czy ramy prawne funkcjonowania podmiotów leczniczych.

Ustawy

Najważniejsze polskie ustawy z zakresu prawa medycznego to:

Nie są to oczywiście wszystkie ustawy z tego zakresu. Istnieje więcej ustaw regulujących chociażby zasady wykonywania poszczególnych zawodów medycznych czy funkcjonowanie poszczególnych samorządów.

Niezależnie od tego, czy dany pacjent będzie korzystać z prywatnej czy publicznej ochrony zdrowia, z jakim zawodem będzie mieć styczność, a także czy będzie to zwykłe pobranie krwi czy poważna operacja – wszystko to będzie regulowane przez przepisy prawa medycznego.

W kolejnych wpisach będziemy omawiać znaczenie poszczególnych ustaw i ich zakres przedmiotowy. Ogólnie rzecz biorąc, prawo medyczne to normy stojące na straży zdrowia i życia pacjenta. Czasami pacjent nie będzie bezpośrednio stroną tych norm, a jego ochrona będzie jedynie celem przyświecającym poszczególnym przepisom. Tak będzie np. w przypadku prawa farmaceutycznego.

Specyfika

Prawo medyczne różni się od pozostałych działek prawa, w szczególności ze względu na swój interdyscyplinarny charakter. W jego skład wchodzą przepisy z różnych gałęzi prawa. Składa się ono zarówno z norm cywilnych, administracyjnych, jak i karnych. Tych ostatnich jest niewiele, w szczególności odnoszą się do przeprowadzenia zabiegu bez zgody pacjenta.

Przepisy prawa medycznego mają źródło w aktach prawnych wszystkich rang – zaczynając od Konstytucji (art. 30, 38, 39, 40, 41, 41, 47, 53, 65, 68), poprzez szereg ustaw, wydanych do nich rozporządzeń, ale również akty prawa miejscowego. Nie sposób również pominąć znaczenia aktów międzynarodowych, jak Konwencja o prawach człowieka i biomedycynie.

Dodatkowo, istotne znaczenie dla funkcjonowania systemu mają normy zapisane w kodeksach etycznych poszczególnych zawodów, jak choćby w Kodeksie Etyki Lekarskiej.

Poszczególne ustawy z zakresu prawa medycznego będą sukcesywnie opisywane na blogu. Pamiętajmy jednak, że poza normami prawa medycznego, przy wykonywaniu działalności leczniczej należy pamiętać o pozostałych przepisach, choćby z zakresu ochrony danych osobowych. Chętnych do odświeżenia tego tematu, zapraszamy do naszego wpisu na temat zmian jakie przyniosły przepisy RODO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.