Większości z nas robienie jakichkolwiek zakupów kojarzy się z otrzymaniem paragonu na koniec. Dla sprzedawców kasa fiskalna jest dodatkowym obowiązkiem wiążącym się z koniecznością szkoleń, obostrzeniami, możliwymi kontrolami i innymi powinnościami. Gdyby dało się ich uniknąć, większość przedsiębiorców z dużą ulgą by z tego skorzystała.
W rzeczywistości nie każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej i ewidencjonowania na niej dokonanej sprzedaży. Kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją?
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016r. (Dz. U z 2016 poz. 2177) wymienia przypadki, w których przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej. Należą do nich między innymi sytuacje, gdy:
- sprzedaż na rzecz konsumentów nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 20 000 zł,
- sprzedaż następujących towarów lub usług stanowiła nie mniej niż 80% sprzedaży w poprzednim roku:
- dostawa towarów w systemie wysyłkowym, jeżeli sprzedawca otrzyma zapłatę na konto,
- sprzedaż usług jeżeli sprzedawca otrzyma zapłatę na konto,
- wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami jeżeli sprzedawca otrzyma zapłatę na konto lub zostało to udokumentowane fakturą
- sprzedaż niektórych usług drogą elektroniczną, jak np. cyfrowa dostawa oprogramowania.
Zwolnienia wymienione w rozporządzeniu, mimo że dość liczne, to dotyczą niszowych gałęzi gospodarki. Dla większości przedsiębiorców interesujące może być wyłącznie zwolnienie w przypadku wysyłki towarów lub sprzedaży usług pod warunkiem otrzymania zapłaty na konto lub niektóre usługi świadczone drogą elektroniczną.