Przejdź do treści

Co grozi za niezgłoszenie zbioru danych osobowych do GIODO?

Czas czytania: < 1 minuty

Wiele osób, które po raz pierwszy zetknęły się z wymogiem zgłaszania baz danych do GIODO, dowiaduje się o tym obowiązku niejako po fakcie. Powinny były zgłosić taki zbiór danych uzyskanych od klientów czy to przez stronę internetową, aplikację czy w inny sposób, ale dopiero teraz, po jakimś czasie zajęły się tą sprawą.

Co w takim wypadku? Co może się stać jeśli nieprawidłowo zbieraliśmy dane osobowe? Co może grozić osobie, która była zobowiązana do zgłoszenia bazy do Generalnego Inspektora, a tego nie zrobiła?

Teoretycznie, przepisy ustawy o ochronie danych osobowych przewidują w takim wypadku sankcje karne: za przetwarzanie danych osobowych bez wymaganych uprawnień (czyli przede wszystkim zgody osoby, od której dane pobraliśmy) grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Jeżeli przetwarzane przez nas dane można uznać za tzw. „dane wrażliwe”, to możliwa kara wzrasta do 3 lat pozbawienia wolności. Samo niezgłoszenie zbioru danych do rejestracji podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Tyle w teorii. W praktyce GIODO najczęściej wzywa do usunięcia naruszeń, czyli nakazuje nam doprowadzić do pełnego zalegalizowania przetwarzanych przez nas danych (bądź też ich usunięcia). Jeśli GIODO wyda decyzję nakazującą nam usunięcie naruszeń, a nie zastosujemy się do niej, to grozi nam grzywna w wysokości do 10 000zł (dla osób fizycznych) lub do 50 000zł (dla osób prawnych). Pamiętajmy jednak, że nie jest to kara za niezgłoszenie zbioru danych do rejestracji, a za niezastosowanie się do decyzji GIODO.

Ten stan ulegnie jednak zmianie w przyszłym roku. Od maja 2018r. na mocy znowelizowanych przepisów, na przedsiębiorców będzie można nałożyć karę do 20 000 000 Eur lub do 4% światowego obrotu przedsiębiorstwa. Jak widać, kary zostaną drastycznie podwyższone, dlatego już dziś warto zacząć przygotowywać się do wprowadzenia znowelizowanych przepisów w naszych przedsiębiorstwach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.