Przejdź do treści

3 rzeczy, których nie wiedziałeś o prawie autorskim

Czas czytania: 2 minuty
Photo by Martino Pietropoli on Unsplash

Wstęp

Większość z nas ma pewne wyobrażenia na temat prawa autorskiego – kogo chroni, co jest przez nie chronione i że plagiatowanie jest zabronione. Które jednak z tych wyobrażeń są zgodne z prawdą? Dowiecie się poniżej.

Prawo autorskie nie chroni pomysłów

Zgadza się – w prawie autorskim chronimy to, w jaki sposób coś jest wyrażone (napisane, namalowane, sfotografowane), a nie to co zostało w ten sposób przekazane.

W praktyce może mieć to ogromne znaczenie. Wiele osób jest wściekłych, gdy dowiaduje się, że skradziono ich pomysł na książkę, obraz czy film. W takich przypadkach nie pozostaje jednak możliwości działania.

Obrazując to na przykładzie książki – każdy z nas może napisać książkę o przygodach nastoletniego czarodzieja, nie ryzykując bycia pozwanym przez J.K. Rowling. Ale gdybyśmy postanowili napisać taką książkę, przepisując z oryginalnej książki o Harrym Potterze obszerne fragmenty – tu takie ryzyko naruszenia jej praw autorskich będzie jak najbardziej realne.

Znaczek © nie jest do niczego potrzebny

Wszyscy kojarzymy ten symbol – ©. Większość osób pewnie też wie, że oznacza on objęcie prawem autorskim. Ale jeśli coś nie ma tego znaczka – to nie jest chronione prawem autorskim?

Jest, jak najbardziej. Znaczek © ma głównie znaczenie historyczne. Obecnie, by nasza twórczość była chroniona prawem autorskim, nie jest konieczne, by w ją zgłaszać, rejestrować, czy w inny sposób aplikować o objęcie jej ochroną. Do uzyskania ochrony na gruncie prawa autorskiego wystarczy, byśmy ją uzewnętrznili (prawnicy nazywają to ustaleniem).

Czyli w przypadku tekstu, może on zostać spisany na kartce czy wyrecytowany. W przypadku obrazu musi on zostać namalowany, a fotografia musi zostać wykonana. Innymi słowy – pomysł, który sam w sobie nie jest chroniony, musi wyjść z naszej głowy i zaistnieć w świecie zewnętrznym, niezależnie od tego, czy ktoś się z nim zapoznał czy nie.

Wartość artystyczna nie ma żadnego znaczenia

Niezależnie czy Twoje dzieła są sprzedawane na aukcjach za miliony euro czy nikt nigdy nie chciał kupić Twojego rysunku z przedszkola, ochrona na gruncie prawa autorskiego jest taka sama. Prawo autorskie nie ocenia, czy dana rzecz zasługuje na ochronę, czy jej poziom artystyczny jest wysoki czy niski.

Jeśli stworzyłeś jakiś utwór – niezależnie czy będzie to tekst, grafika czy fotografia – to będzie on chroniony. Kropka. Prawnicy stworzyli oczywiście kilka testów, które mają sprawdzić, czy na pewno taki utwór zasługuje na ochronę, ale skupiają się one na kwestiach tego czy inna osoba zrobiłaby to identycznie lub czy dany utwór nie został splagiatowany.

Dlatego jeśli stworzyłeś coś sam i jest to coś nowego, to będzie to objęte ochroną na gruncie prawa autorskiego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat lub możemy Ci pomóc przy rozwiązaniu Twoich problemów, napisz do nas: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.